Kāpēc dejot tautiskās dejas ir labi?

Reiz, kad biju aktīvos darba meklējumos, internetā uzdūros rakstam, kurā kāds gudri mācīja, kas interesē un kas tieši pretēji – neuzrunā potenciālo darba devēju. Spilgti atmiņā palikusi replika, kur raksta autors pie saviem hobijiem vai brīvā laika aktivitātēm noteikti neiesaka likt darbošanos tautas deju kolektīvā, savukārt baleta apmeklējums – tā esot augstākā māksla. Vai tiešām tam var piekrist?

Manuprāt, absolūtākās muļķības, kas liecina tik to, ka raksta autors nav bijis uz nevienu mūsdienu tautas deju kolektīva koncertu, vai kas vēl trakāk – īsti nezina, kas ir Vispārējie latviešu dziesmu un deju svētki.

Kāpēc dejošanu tautas deju kolektīvā noteikti jāliek pie saviem hobijiem? Pirmkārt, pats svarīgākais ir tas, ka cilvēkam ir fiziskās aktivitātes. Un nestāstiet, ka dejošana nav sports! Un kā vēl ir! Mūsdienu deju kolektīvi uz skatuves dejo ne jau sudmaliņu folkloras versiju (ko viņi, saprotamtautas dejass, prot), bet gan skatuvisko tautas deju, kurai gan ir tautas tradīciju saknes, taču vienlaikus tajās redzamas arī dažādu talantīgu horeogrāfu radošā izdoma. Pamēģiniet aktīvā tempā nepārtraukti nokustēties 5 minūtes! Un jūs ne tikai pārvietosieties, bet vienlaikus kontrolēsiet savu muguru, rokas, seju, izteiksmi un darbināsiet smadzeņu abas puses, jo atcerēties horeogrāfiju un vienlīdz skaisti kustēties pa labi un pa kreisi – tas ir pamatīgs treniņš. Jūs neredzēsiet nevienu sprinteri, kurš to dara. Jebkurš pieredzējis dejotājs izturībā stāvēs līdzi profesionālam sportistam.

Otrkārt, mūsdienu skatuves tautas dejās ir ļoti daudz klasiskā baleta pamatelementu. Jebkurš dejotājs pratīs plié, relevé, allegro un citus paņēmienus. Turklāt darbošanās pašos labākajos latviešu tautas deju kolektīvos prasa milzīgu atdevi un disciplīnu. Vai esat redzējuši, kā mūsu skatuves dejās 18 meitenes, stāvot perfektās rindās, sinhroni griežas? Pat dažs labs “profesionāls” balets nestāv tam līdzās!

Treškārt, darbošanās kolektīvā uzlabo katra cilvēka komunikācijas prasmes, kultūras līmeni, kā arī uzstāšanās uz skatuves – tas ir gandrīz kā aktierspēle. Dejotājiem jāprot pasniegt skatītājiem skatuvisko deju baudāmi, tāpēc ne reti bez deju soļiem svarīgas ir arī katra kolektīva dalībnieka sejas grimases. Tās var paust pārsteigumu, izbrīnu, skumjas, maigumu, spēku, drosmi. Īsts teātris!

Ceturtkārt, un pats galvenais – tas dod gandarījumu un prieku. Vai tad katram darba devējam nav svarīgi, lai viņa darbinieks būtu apmierināts ar dzīvi? Piedalīšanās dažādos koncertos, Vislatvijas deju svētkos un starptautiskos festivālos ir kā atalgojums. Dejotāji paši meklē lētas aviobiļetes internetā, maksā par tām un dodas uz dažādām valstīm, kur ne tikai iepazīst citu valstu kultūru, vēsturisko mantojumu, bet arī parāda sevi. Un ticiet man, Latvijas deju kultūra ir patiešām augstā līmenī. Ja neticat – nopērciet lētas aviobiļetes un ceļojiet viņiem līdzi. Jūs ne tikai izbaudīsiet skaistus pasākumus, bet noteikti iegūsiet arī labus draugus, jo latviešu tautas deju kolektīvs – tas ir kā viena liela ģimene.