Stārķi strādā cauru gadu

Pasaules folklorā jau ir iestrādājies tas, ka mazuļus cilvēkiem atnes stārķi, dažās tautās bērnus atrod kāpostos, citās rudzu laukos, vēl kaut kur mazulīši tiek atnesti pa upi, taču doma visos gadījumos ir viena – kā tēlaini aprakstīt to, ko mūsdienās reti kurš vecāks varēs pateikt savam mazliet pieaugušajam bērnam: tev būs māsiņa vai brālītis!

Taču runājot par pašu gaidību procesu, atmiņā nāk kāda anekdote. Mazais brālītis, skatoties uz mammas lielo punci, jautā: “Mammu, kāpēc tev ir tik liels vēders?” Mamma smaidot atbildēja: “Es gaidu tavu māsiņu.” Un tad mazais brālis tā domīgi jautā: “Tu viņu nemīli?” Uz mammas izbrīnīto skatienu puika paskaidro: “Kāpēc tad tu viņu apēdi?”.

Šis un tas par demogrāfisko stāvokli

demografijaSavulaik, kad mūsu valstī pamatā visi nodarbojās ar lauksaimniecību, nebija elektrības un mājās gaismu uzturēja degošs skals, mazuļu nākšanas laiks visaktīvāk bija vasaras beigas, rudens – jo kad tad mūsu ļaudīm bija vislabākais laiks, kuru veltīt viens otram, ja ne gada tumšākie mēneši?

Šobrīd stārķiem jāstrādā visu gadu, kam būtu jānozīmē, ka mēs piedzimstam vairāk nekā kādreiz. Tomēr tā nav. Statistika rāda, ka jo labāk cilvēki dzīvo, jo sliktāki ir dzimstības rādītāji. Turklāt tas nav tikai pie mums, Latvijā, tāda tendence pastāv visā pasaulē: valstīs, kur cilvēkiem klājas visgrūtāk, dzimstība pārspēj visus miršanas rādītājus, kamēr Eiropā un Amerikā šie skaitļi ir krietni pieticīgāki. Kaut arī daudzas no Eiropas un Amerikas valstīm lepojas ar demogrāfisko datu rezultātiem, kuri norāda uz iedzīvotāju skaita pieaugumu, patiesībā tas lielākoties notiek uz imigrācijas rēķina. Lielāko devumu šajā labumā dod ne jau slānis vai elite, bet gan tie, kuriem klājas visgrūtāk.

Ginekologa loma ģimenes dzīvē

konsultācijaGaidīšanas periods ir skaists un vienlīdz arī grūts. Visas izmaiņas, kādas sieviete piedzīvo šajā laikā, nedzēšami atstās pēdas viņā. Citām tās būs redzamākas, citām mazāk pamanāmas, taču nav iespējams iznēsāt mazuli bez pārmaiņām sevī.

Pat ja tās nav fiziska ķermeņa izmaiņas, kaut kas sievietē iekšēji tomēr mainās. Tāpēc šajā procesā viss vislabāk izdodas tad, ja ir atbalstītājs – ģimene, vīrs, bērni vai kāds cits mīļš cilvēks, un ja ir labs ginekologs vai cits speciālists, pie kura sieviete izvēlas pieteikties uzskaitē.

Var jau jokot, ka ginekologs pilda stārķa funkciju, taču tas ir vairāk nekā tikai palīdzēt mazulim nākt pasaulē. Vēl jau ir viss tas garais 9 mēnešu process, kura laikā sieviete tiek regulāri pārbaudīta: asins analīzes, ultrasonogrāfijas, citas pārbaudes pēc vajadzības, konsultācijas – te visu laiku ginekologs iegulda rūpīgu darbu, lai topošā mamma justos labi un pasaulē nāktu vēl viens vesels mazulis.

Taču daudz kas ir atkarīgs arī no pašas sievietes, cik viņa ir saudzīga pret sevi, kā domā par veselīgu dzīvesveidu, vai kustas pietiekami daudz, vai uzturas svaigā gaisā, un kāds ir vispārējais komforta līmenis viņas dzīvē.

Latvijas novados pašvaldības dažādi domā par to, kā nodrošināt labvēlīgus apstākļus demogrāfiskās situācijas uzlabošanā. Vai tas būtu nodrošināta ārstu pieejamība, piemēram, vai šeit ir ginekologs, vai tie ir kādi naudas pabalsti, dzemdību kursi vai citādāka palīdzība – tas viss vairo vispārējo ģimeņu komfortu, lai mēs kā nācija turpinātu pastāvēt.