Fizioterapeits – noderīgs speciālists jaunajiem vecākiem

 

nodarbībasBērna ienākšana ģimenē ir ļoti piesātināts laiks gan emocionālā, gan praktiskā ziņā, jo ir jāsastopas ar tik daudzām jaunām lietām. Vispār jau tas sākas ne tajā brīdi, kad bērniņš piedzimst, bet gan tad, kad iestājas grūtniecība, jo arī tas ir kaut kas līdz šim nepiedzīvots, pat satraucošs un ne būt ne viegls, jo sievietes organismam ir liela slodze. Bet tad, kad mazulis ir mājās, sākas pavisam jauns posms dzīvē.

Tāpēc jaunajiem vecākiem ir svarīgi gūt pietiekamu atbalstu, lai viņi pēc iespējas harmoniskāk varētu uzsākt šo jauno dzīves posmu. Protams, ka svarīgs atbalsts ir citi ģimenes locekļi, kuri vairāk var sniegt praktisku palīdzību, bet neaizstājami būs dažādi speciālisti, ārsti un profesionāļi, kuri var konsultēt, mācīt, nomierināt un paskaidrot visu to, kas jaunajiem vecākiem nav skaidrs.

Protams, ka pie šādiem speciālistiem jāskaita pediatrs, ginekologs, dzemdniecības speciālisti, bet jāatceras arī par tādu speciālistu kā fizioterapeits. Lai arī nešķiet, ka viņam ir kāda primāra loma jauno vecāku un mazuļa dzīvē, tomēr fizioterapeits var sniegt ļoti svarīgas zināšanas un atbalstu gan grūtniecības laikā, gan mazuļa pirmajos dzīves gados.

Grūtnieču vingrošana un gatavošanās dzemdībām

Noderīgs fizioterapeita padoms un praktiskā palīdzība var būt jau grūtniecības laikā, jo topošā māmiņa var saskarties ar tik aktīvām pārmaiņām ķermenī, ka viņai tas sagādā diskomfortu un pat sāpes. Izplatītas grūtniecēm ir sāpes mugurā, kājās, jo tām ir papildus slodze.

Fizioterapeits organizē grūtnieču vingrošanu grupās un arī individuāli, lai parādītu, kā atslābināties, mazināt sāpes, arī gatavotos dzemdību procesam, kas prasīs lielus fiziskos resursu. Tieši fizioterapeita loma var būt ļoti būtiska, lai grūtniece labāk pieņemtu pārmaiņas savā ķermenī, iemācītos justies labāk.

Grūtnieču vingrošana ir pieejama ļoti daudzās poliklīnikās un rehabilitācijas nodaļās, arī privātajās veselības aprūpes iestādēs. Atliek tikai atrast sev ērtāko vietu un patīkamu kompāniju. Grūtnieču vingrošana pie fizioterapeita var palīdzēt topošajai māmiņai tik gala ar satraukumu, bažām, jo viņa var satikt citas grūtnieces, arī iztaujāt fizioterapeitu.

Hendlings un mazuļa fizioloģiskā attīstība pirmajos gados

Pēc tam, kad mazulis ir piedzimis, vecākiem pats svarīgākais ir pārliecināties par to, vai viņu bērns ir vesels un attīstās atbilstoši vecumam. Primāri to novēro un kontrolē pediatrs vai ģimenes ārsts. Biezi vien mazuļiem ir muskuļu tonuss, var būt arī kādas iedzimtas slimības, kas liedz attīstīties tā, kā vajadzētu. Tad profesionāls fizioterapeits ir īstais speciālists, kuru apmeklēt.

Jaundzimušo speciālisti tagad iesaka visiem vecākiem apgūt hendlinga prasmes, jo tās ļauj daudz saudzīgāk un pareizāk veikt mazuļa aprūpi, viņu nēsāt. Par mazuļa aprūpi un attīstību pirmajā dzīves gadā vairāk var izlasīt šeit:

http://www.medicine.lv/raksti/izprotam-mazula-kustibu-attistibu-pirmaja-dzives-gada

Hendlings palīdz bērnam augt veselākam un attīstīties pareizāk, samazinot risku, ka vēlāk būs citas veselības problēmas. Tieši fizioterapijai ir ļoti būtiska loma to bērnu attīstībā, kuriem ir neiroloģiskas problēmas, kustību traucējumi. Aktīvs un pareizs fizioterapeitu darbs var būtiski uzlabot mazuļa veselību un attīstīt viņa spēju pašam kustēties, ēst, staigāt, runāt.

Bet jāatceras, ka fizioterapeita apmeklējumi zīdainim var noderēt arī tad, ja viņam nav diagnosticētas kādas slimības vai konstatēti attīstības traucējumi, bet arī pilnīgi veseliem mazuļiem. Fizioterapeits māca vecākus, kā ar mazuļiem rotaļāties un darboties tā, lai veicinātu viņu interesi par apkārtējo pasauli, saudzīgi iepazīstinātu ar dažādām sajūtām. Te jāpiemin Bobata vingrošana, kas ir populāra visā pasaulē, jo ļauj saudzīgi mudināt mazuli pašam atklāt pasauli un izmantot savu ķermeņa potenciālu.

Fizioterapeiti ir plaši pieejami

Kur apmeklēt fizioterapeitu? Vispirms noteikti ir vērts painteresēties tuvākajās poliklīnikās, slimnīcās un veselības centros. Ja tur nav atbilstoša piedāvājuma, tad internetā noteikti var atrast informāciju par speciālistiem, kas arī strādā privāti, vada nodarbības veselības un sporta klubos, kas arī tagad cenšas paplašināt savu pakalpojumu klāstu.

Tiem, kuriem fizioterapeitu apmeklēt ir ērtāk Rīgā, noderēs informācija par pieejamajiem speciālistiem VCA poliklīnikās un medicīnas centros:

http://www.vca.lv/arstnieciba/fizioterapeits.html.