Vasara, ceļš, piedzīvojumi

vasara ar mašinuMani vienmēr ir fascinējušas filmas, kurās redzami cilvēki, kuri ļāvušies trakiem piedzīvojumiem, atstājuši visu aiz muguras, kāpuši automašīnā un devušes ceļā. Tādas filmas parasti ir par Ameriku, kur jauni un dulli cilvēki nolemj apceļot visu valsti. Viņiem nav īsta plāna, maršruta, pat naudas īsti nav. Viņi ļaujas piedzīvojumam un mirkļa piedāvātajām iespējām.

Tāda brīvība tiešām vilina, ja iedomājamies savas ierāmētās un pienākumiem pilnās dzīves. Katram ir kaudze saistību, esam piesieti vietai, cilvēkiem, līgumiem. Un tik ļoti gribētos sapakot vienu nelielu somu ar drēbēm, paņemt labu grāmatu, ieslēgt mūziku un ar veco auto doties ceļā. Nav svarīgi, uz kurieni.

Šī žanra klasika, protams, ir Džeka Keruaka romāns “Ceļā”, kas arī ir ekranizēts. Jauni cilvēki meklē atbildes uz dzīves jautājumiem, apceļo Ameriku, ļaujas uzdzīvei. Varbūt mani īsti nesaista nemitīga dzeršana un citas izpriecas, bet tā brīvības un mirkļa tveršanas sajūta gan.

Kad skatos tādas filmas, es aizsapņojos un iedomājos sevi šādā situācijā. Tad rodas nostaļģija pēc laika, kad tikko beidzu vidusskolu vai studijas, kad dzīve bija vienkārša, nebija ne ar vienu jārēķinās, neviens nepaļāvās uz mani. Tagad šis vilciens ir aizbraucis. Ja nu vienīgi pēc kādiem padsmit gadiem, kad bērni jau būs studenti. Tad gan varētu īstenot tādu piedzīvojumu.

Bet tikmēr, kamēr par šādiem ceļojumiem, kādus redzam filmās, varu tikai sapņot, mēs visa ģimene vasarā apceļojam mūsu pašu Latviju. Atliek tikai nodrošināt labas vasaras riepas, degvielu, labu kompāniju un doties apskatīt kārtējo Latvijas novadu. Pēdējos gados tā esam izbraukājuši Vidzemi un Latgali. Šogad ceram tikt galā ar Zemgali. Protams, ka nesanāk braukt katru nedēļu. Izmantojam daļu atvaļinājuma un nedēļas nogales, kad var paspēt tādus mazos braucienus.

Un jāsaka, ka šajos ceļojumos pa Latviju vairākkārt pārliecinājāmies, cik liela nozīme ir tam, ka uzliktas jaunas vasaras riepas. Pa ceļa ir gadījies iekļūt pamatīgās lietusgāzēs un braukt pa sliktiem lauku ceļiem. Tādos brīžos tieši riepas sniedz drošību un ļauj bez lielas aizķeršanās turpināt ceļu. Reiz gadījās iestigt dubļos, bet arī no tā tikām veiksmīgi ārā pašu spēkiem.

Ceļošanas pieredze lokālā mērogā man ir pozitīva, tāpēc ļoti ceru, ka kādreiz varēšu īstenot kādu spontānu un skaistu ceļojumu arī kaut kur tālāk.