Mērķtiecība dzīvē ļauj sasniegt vairāk

merķecībaKatrs cilvēks ir atšķirīgs, katram ir savas labās un ne tik labās īpašības. Kā arī stiprās un vājās puses. Dažas īpašības tek uzskatītas par īpaši noderīgām, lai kaut ko šajā dzīvē sasniegtu. Mērķtiecība noteikti ir viena no tādām īpašībām, kas tiek novērtēta, jo tā ļauj ātrāk un efektīvāk sasniegt mērķus.

Ir gan tādi cilvēki, kuri nekad tā īsti nevienu savu mērķi nav sasnieguši un padevušies pie pirmajām grūtībām, gan arī tādi, kuri iet pa dzīvi kā buldozeri, pārvarot pat šķietami nepārvaramus šķēršļus, kas viņus šķir no izvirzītā mērķa. Tomēr vairumā gadījumu situācija ir tāda, ka cilvēkiem tomēr pietrūkst mērķtiecības, un to vajadzētu nedaudz vairāk. Kā to vairot un noturēt pie sevis?

Ne viens vien veiksmīgs cilvēks ir teicis, ka viņa panākumu atslēga ir tieši mērķtiecība. Varētu domāt, ka vieni veiksmīgie ir ar šo īpašību apveltīti un tāpēc iet dzīvē kā pa gludu taku. Tomēr tas nav tik vienkārši. Mērķtiecība kaut kādā ziņā ir saistīta ar raksturu un personību, tomēr audzināšana, sociālie faktori un izglītība arī spēlē lielu lomu. Apstākļi, kādā bērns audzis, veidojusies viņa personība, arī nosaka, kāds viņš būs, kad pieaugs.

Un mērķtiecību tikpat labi var palīdzēt izkopt un stiprināt jau no bērnības gan vecāki, gan pedagogi, gan sabiedrība.

Jāsāk ir ar mazumiņu, jāsāk ar pamatiem

Mērķis pa mērķim. Sasniegt vienu pēc otra. Katrs sasniegums sniedz gandarījumu. Un šis gandarījums vairo mērķtiecību. Tālāk var izvirzīt arī lielākus mērķus.

Bet nekad reizē nevajadzētu būt pārāk daudziem lieliem mērķiem, jo tad zūd spēja koncentrēties uz svarīgāko. Piemēram, mērķis ir iegūt savu dzīvokli, tad mazais mērķis jau var būt informācijas izpēte, lai uzzinātu, ar kādiem nosacījumiem pieejams hipotekārais kredīts. Un kur tas iegūstams ar izdevīgākiem nosacījumiem. Piemēram, pie latvijashipoteka.lv.

Laba plānošana jau ir puse no veiksmes

Skaidrs, ka mērķu sasniegšanai nepieciešams laiks, darbs un konkrētas aktivitātes. Tad arī ir svarīgi visu to skaidri definēt un vizualizēt. Jāveido saraksti, jāveido plāns, jāsadala ceļš uz lielo mērķi mazākos etapos un mazākos mērķos, kas ir kā atskaites punkti. Apgūstot labu plānošanu un spēju arī sekot saviem plāniem, mērķtiecību attīstīt ir daudz vieglāk. Ja ir haoss un nav skaidra plāna, kādā veidā mērķis tiks sasniegts, nav arī cerību, ka tas tiešām kaut kā pats no sevis notiks.

Sākot šādas prasmes un īpašības attīstīt pieaugušā vecumā, ir jārēķinās, ka tas prasīs laiku, gadīsies kļūdas un kritumi, bet tas nekas. Vajag saprast savu spēju robežas. Un jāsaprot arī, cik adekvāts vispār ir izvirzītais mērķis.

Tomēr sapņot vajag ar vērienu, jo reizēm viss tiešām piepildās!