Finanšu pratība — kā to apgūt?

finanses-gudribasVārdu salikums finanšu pratība pēdējā laikā dzirdēts arvien vairāk un locīts dažādos kontekstos. Visticamāk, ka tomēr ne visiem īsti ir skaidrs, kas tas ir un ko ar to saprast. Tāpēc sākumā dažos vārdos par to. Finanšu pratību varētu raksturot kā cilvēku izpratni un zināšanas par finanšu pasauli un tajā pieejamajiem pakalpojumiem.

Pēdējās desmitgadēs finanšu jomā ir parādījušies daudzi jauni pakalpojumi, jaunas formas un iespējas, arī tirgus situācija ir mainījusies. Un tas viss milzīgā ātrumā ir iebrāzies katra cilvēka dzīvē. Un tas rada arī daudzus riskus, jo ne visi tam ir gatavi, spēj adekvāti rīkoties un pieņemt lēmumus finanšu jomā. Jaunākajai paaudzei šajā ziņā varbūt pat ir priekšrocības, jo viņi jau ir uzauguši šajā sistēmā, bet vecāka gada gājuma cilvēkiem var būt grūtības apgūt šādas lietas, pieņemt un izprast, iegūstot sev labvēlīgāko rezultātu un neradot draudus savai finansiālajai stabiliātei.

Zināšanas būtiski jāuzlabo

Vairāki nozīmīgi finanšu tirgus pētnieki, kā arī dažādas aptaujas apliecina, ka Latvijā laba finanšu pratība ir tikai apmēram 30% iedzīvotāju. Pārējiem zināšanas un prasmes ir vidējas, vājas vai zemas. Un tās būtu aktīvi jāuzlabo. Apgūt finanšu pratību var dažādos veidos. Tikai katram pašam ir jāizrāda vēlme to izdarīt. Bet te savu lomu spēlē arī finanšu institūcijas un pakalpojumu sniedzēji, kuriem godīgi un atklāti vajadzētu izglītot sabierību, padarīt pieejamu vērtīgu informāciju, kas ļautu katram interesentam uzlabot savas zināšanas šajā jomā.

Prasmi rīkoties ar naudu veidojam ģimenē

Mūsu katra šī brīža finanšu pratībai, lai arī kāda tā būtu, saknes aug ģimenē. Tieši no turienes pārņemam savus paradumus. Tas var pat notikt neapzināti, varam neredzēt sakarības, tomēr modeļi, ko bērni redz savos vecākos, lielākā vai mazākā mērā tiek kopēti.

Labā ziņa ir tā, ka situāciju var mainīt, to var uzlabot, arī tad, ja pārņemtas ne tās labākās prasmes. Ja apzinās problēmu, izanalizē to un pieņem skaidrus lēmumus, kā situāciju mainīt.

Bieži izplatīta lieta, kas velkas no paaudzes paaudzē, ir dzīvošana pāri saviem līdzekļiem. Doma, ka parāds ir norma, vienmēr jau var aizņemties. Kredīts ir kā risinājums ikvienai situācijai. Un tas daudzas ģimenes noved postā. Atliek situāciju ņemt stingri grožos, izstrādāt disciplīnu saviem naudas darījumiem. Noderēt var kredītu apvienošana, kas ļauj vieglāk un pārskatāmāk kādā termiņā atbrīvoties no kredītsaistībām.

Lasi, analizē, apmeklē seminārus un lekcijas — pilnveido sevi!

Tas tiešām ir pozitīvi, ka publiskajā telpā par finanšu pratības uzlabošanu runā arvien vairāk. To dara ne tikai pakalpojumu sniedzēji, bankas un eksperti, bet arī citu jomu speciālisti, kuri ikdienā saskaras ar sekām tam, ka iedzīvotājiem tomēr klibo šī finanšu pratība. Tas ir visas sabiedrības interesēs, lai zināšanas būtu labākas, lēmumi, ko pieņem, pārdomātāki, jo tādā veidā visi varēsim dzīvot veselīgākā un pārtikušākā sabiedrībā. Jo gudrāk katrs rīkojamies ar savu naudu, jo labāk tiek apsaimniekota visa kopējā valsts nauda. Lai gan arī valstiskā līmenī ir akmeņi, ko mest pārvaldes dārziņā. Izskatās, ka arī tur daudziem nenāktu par sliktu apmeklēt kādus kursus.

Veidi, kā uzņemt noderīgas zināšanas, ir dažādi. Var lasīt grāmatas, interneta vidē lasīt ekspertu blogus vai tematiskas mājaslapas, arī presi, kur tiek runāts par šiem jautājumiem. Un pieejami ir arī dažādi klātienes pasākumi — semināri, lekcijas, pat lekciju kursi, kur tiek runāts par finanšu pratību un tās vairošanu. Var atrast gan teorētiskas zināšanas, gan praktiskus padomus, kā soli pa solim sakārtot savas finanses un nākotnē ar tām rīkoties daudz gudrāk. Par savu nākotni ir jādomā jau šodien. It īpaši finanšu jomā.