Hromosomu anomālijas un bērnu slimības

hromosomas_bērnosDažas iedzimtās slimības izraisa hromosomu anomālijas. Anomālija var attiekties gan uz visu hromosomu, kā tas ir, piemēram, Dauna sindroma gadījumā, gan uz vienu vai vairākiem gēniem, kā tas ir cistiskās fibrozes gadījumā. Vairākas no šajā rakstā pieminētajām slimībām tikai ļoti reti izraisa hromosomu anomālijas.

Dauna sindroms:

Tā ir visplašāk pazīstamā hromosomu anomālijas izraisītā iedzimtā slimība. Ar šo sindromu slimo kā zēni tā meitenes. To izraisa viena lieka hromosoma un tam ir vairāki raksturīgi simptomi. Bērnam ar Dauna sindromu var būt:

  1. Ļengani muskuļi dzimšanas brīdī.
  2. Sindromam raksturīgi sejas vaibsti.
  3. Sindromam raksturīgas fiziskās īpatnības.
  4. Nākotnē grūtības mācīties un apgūt visu jauno.

Par hromosomām – katrā ķermeņa šūnā ir 46 hromosomas, kas izkārtojušās 23 pāros, bet katrā pārī viena hromosoma nāk no mātes, viena no tēva. Bērniem ar Dauna sindromu parasti ir 21.pārī ir lieka hromosoma.

Lai gan teorētiski risks dzemdēt bērnu ar šo sindromu pieaug līdz ar mātes vecumu, tomēr praksē lielākā daļa slimo bērnu piedzimst tieši jaunām māmiņām, diemžēl.

Epilepsija:

Ja bērnam ir krampji, kurus nav izraisījusi paaugstināta temperatūra vai kāda cita slimība, iespējams, ka pie vainas ir epilepsija. Lēkmes laikā bērna locekļi nevaldāmi raustās un kļūst stīvi, bērns var nobālēt un nokrist zemē.

Atsevišķas krampju lēkmes bērniem nemaz nav retums, un, ja lēkme atgadās tikai vienreiz, to neuzskata par epilepsiju. Taču, ja šādas lēkmes parādās ik pa laikam, obligāti jāvēršas pie ārsta. Slimība jāatklāj laikus, lai var uzsākt palīdzību bērnam.

Parasti bērnam ar epilepsiju apmēram divus gadus ik dienas jālieto zāles. Ja lēkmes vairs neatkārtojas, tad zaļu devu pamazām samazina.

Pozitīvi ir tas, ka šī slimība ar laiku izzūd pavisam un neatstāj nekādas sekas uz bērna fizisko un garīgo veselību.

Redzes traucējumi:

Ja bērns sešu nedēļu vecumā vēl nekoncentrē skatienu uz jums un neseko jums ar acīm, viņam var būt redzes traucējumi. Tomēr dažkārt arī pilnīgi veseliem mazuļiem redzes attīstība var atpalikt – viņi vēl 3-4 mēnešu vecumā nespēj koncentrēt skatienu.

Parasti 6-12 mēnešu vecumā viss pāriet bez jebkādas iejaukšanās un bērns panāk savus vienaudžus.

Smagi redzes traucējumi bērniem mēdz būt reti.

Vispārējā bērnu veselība:

Ja jums ir meita, svarīgs ir ginekologa apmeklējums. Ginekologa apmeklējums nav nepieciešams, ja viss ir kārtībā un nav sūdzību. Tad ginekologa apmeklējums jāieplāno vien tad, kad parādās pirmās menstruācijas. Tomēr gadās, ka jau zīdaiņa vecumā meitenei rodas kādi veselības traucējumi, kur var palīdzēt tieši ginekoloģija – tad steidzami, konsultējoties ar ģimenes ārstu vai pediatru, jāpieplāno bērnu ginekologa apmeklējums.

Sargājiet savu bērnu veselību. Dažkārt vecāki ir ārkārtīgi satraukti pat par šķietamiem sīkumiem, kā iesnas un klepus. Vienmēr atcerieties, ka lietojot jeb kuras zāles ir jākonsultējas ar savu ārstu, it īpaši, ja runa ir par jaundzimušo vai vēl mazu zīdainīti. Esiet sapratīgi un neko nedariet paši uz savu galvu, jo tas var tikai kaitēt.