Kā jūtas tavas acis?

Acis ir mūsu logs uz pasauli. Caur tām uzņemam ļoti daudz informācijas un nemaz nevaram iedomāties, kā būtu, ja pēkšņi šīs tik svarīgās maņas nebūtu. Bet vai mēs pietiekami rūpējamies par savu acu veselību? Visticamāk, ka par to domājam tikai tad, kad ir kādi nepatīkami simptomi un problēmas, ko dodamies risināt pie acu ārsta. Taču profilakse ir pašas labākās zāles, ko lietot jau laikus, lai nemaz nenonāktu situācijā, kad jādomā par acu ārstēšanu.

Kā varam paši ik dienu rūpēties par savām acīm

  • Ievērot regulāras atpūtas pauzes no dažādem ekrāniem — TV, datora, planšetes, viedtelefona.
  • Ja ir regulārs darbs pie ekrāniem, tad pārtraukuma brīžos vajadzētu veikt acu vingrinājumus. Noderīgus vingrinājumus varat uzzināt šajā rakstā: http://special.delfi.lv/skaists_un_vesels/devini-vingrinajumi-nogurusam-acim.d?id=42740660.
  • Nepieciešams iekārtot ergonomisku un pareizi apgaismotu darba vietu, kur strādāt pie ierīcēm, ar dokumentiem.
  • Lasīšanai vai darbam ar rokdarbiem, nepieciešams pietiekams un pareizs apgaismojums.
  • Jārūpējas par mitruma līmeni telpās. Tas ietekmē arī acu komfortu. Pārāk sauss gaiss veicina arī acu sausumu. Ja nepieciešams, var lietot mitrinošus acu pilienus.
  • Nekad nevajadzētu iet gulēt ar nenotīrītu acu kosmētiku. Tas var radīt iekaisumus, apsārtumu, veicināt ādas ap acīm novecošanos.
  • Veselīgs uzturs un pietiekami daudz ūdens — tas ir ne tikai vesela organisma, bet arī veselu acu pamats.
  • Ja jālieto redzes korekcijas līdzekļi, tad jāizvēlas tikai sev piemēroti un kvalitatīvi, konsultējoties ar acu ārstu.
  • Saulainā laikā noteikti jālieto kvalitatīvas saulesbrilles ar 100% UV aizsardzību. Tas pasargās ne tikai acis, bet arī ādu acu zonā. Kādas saulesbrilles izvēlēties, lasiet šajā rakstā:

http://www.tvnet.lv/egoiste/skaistums/75395-ka_pareizi_izveleties_saulesbrilles.

  • Atbilstošās situācijās vienmēr jāizmanto aizsargbrilles, lai netraumētu acis.

Redzes korekcija

Redzes problēmas var būt gan iedzimtas, gan dzīves laikā izveidojušās. Abos gadījumos ir nepieciešams laikus problēmu konstatēt un veikt atbilstošu ārstēšanu vai izmantot redzes korekcijas līdzekļus. Izplatīti un zināmi redzes korekcijas līdzekļi ir brilles un kontaktlēcas, ko var izmantot, vadoties gan pēc individuālām vēlmēm, gan pēc acu veselības un piemērotības.

Vairāk par to, kā izšķirties starp brillēm un kontaktlēcām, lasiet šajā rakstā:

http://www.delfi.lv/vina/veseliba/vesela-un-laimiga/brilles-vai-kontaktlecas-ko-izveleties-lai-uzlabotu-redzi-un-justos-erti.d?id=46365833.

Līdz ar medicīnas un tehnoloģiju attīstību parādījušās arī jaunas un mazinvazīvas acu saslimšanu ārstēšanas metodes. Viena no tām ir acu lāzeroperācija. Ar tās palīdzību var risināt tādas problēmas kā diabētiskā retinopātija, tīklenes vēnu tromboze, perifēriskā tīklenes distrofija, glaukoma un citas saslimšanas, kas citādi tiktu risinātas ķirurģiskā ceļā, kas paildzina atlabšanu. Acu lāzeroperācija ir saudzējoša un mazinvazīva metode, kas ļauj ātrāk atveseļoties un uzlabot dzīves kvalitāti.