Apkures un dūmvadu sistēma: droša lietošana un pareiza apkope

apkures-sistemaMūsu platuma grādos apkures sistēma ir neatņemama ikvienas ēkas sastāvdaļa, kas ļauj nodrošināt komfortablu temperatūru un mikroklimatu arī gada aukstajos mēnešos. Lai šī sistēma efektīvi un droši strādātu, tā ir jāekspluatē atbilstoši ražotāja noteiktajiem un vispārpieņemtajiem ugunsdrošības noteikumiem.

Kādi ir galvenie aspekti, kas jāņem vērā ekspluatējot un apkopjot gan apkures iekārtu, gan dūmvadus, lasiet šajā rakstā.

 

  • Drīkst izmantot tikai tad, ja ir tehniski labā kārtībā

 

Nekādos apstākļos nedrīkst izmantot apkures iekārtu, kas ir bojāta, ugunsnedroša, neatbilst ražotāja noteiktajiem ekspluatācijas nosacījumiem. Tādā gadījumā apkures iekārta vai dūmvadi ir jāsalabo vai arī jānomaina. Lielā daļā padomju laikā celto ēku ir malkas krāsnis vai malkas centrālapkures katls, kā arī ķieģeļu dūmvads. Pa vairākām desmitgadēm, kas jau pagājušas, šīs sistēmas jau ir savu nokalpojušas un vairs nav izmantojamas droši. Daudzās ēkās vecās apkures iekārtas un dūmvadi jau ir nomainīti pret modernākiem un izturīgākiem. Viena no populārām izvēlēm ir metāla dūmvadi jeb nerūsējošā tērauda dūmvadi, kas ir izturīgi, viegli uzstādāmi, tos var pat ielikt iekšā vecajā dūmvadā.

 

  • Vismaz reizi gadā jāveic iekārtas un dūmvadu tīrīšana

 

Apkures sezonas laikā gan apkures iekārtā, gan dūmvadā sakrājas nosēdumi, var rasties bojājumi. Tāpēc pēc apkures sezonas beigām vai pirms jaunās sākuma noteikti ir jāveic iekārtas un dūmvada tīrīšana. Tas ievērojami uzlabos ugunsdrošību un ļaus novērtēt iekārtas un dūmvada tehnisko stāvokli. Vislabāk šo darbu uzticēt sertificētam skursteņslauķim, kuram ir gan piemēroti instrumenti, gan vajadzīgās iemaņas un prasmes, lai veiktu darbu un novērtētu iekārtu un dūmvadu.

 

  • Apkures iekārtā drīkst izmantot tikai tai paredzēto kurināmo

 

Jāizvēlas tāds kurināmais, kas ir piemērots konkrētās apkures iekārtas jaudai un arī dūmvadu izturībai. Noteikti jāatgādina, ka nekādā gadījumā apkures iekārtā nedrīkst likt tam nepiemērotus materiālus, atkritumus un sprādzienbīstamas lietas. Ja jums ir malkas krāsns, tad to arī kuriniet ar malku. Tāpat tas attiecas arī uz citām apkures iekārtām, kas paredzētas kādam konkrētam kurināmajam.

 

  • Dūmvadiem jābūt pielāgotiem apkures iekārtas jaudai

 

Vecie ķieģeļu dūmvadi nav saderīgi ar modernajām un jaudīgajām apkures iekārtām, kurām ir augsta degšanas temperatūra. Ja šāda apkures iekārta tiek uzstādīta, tad uzreiz ir arī jāpielāgo dūmvadi. Piemērota un ekonomiski izdevīga izvēle būs jau pieminētie metāla dūmvadi. Nerūsējošais tērauds ir izturīgs pret augstām temperatūrām, tas ļauj izveidot dažāda izmēra detaļas, no kurām var konstruēt tieši tādu dūmvadu, kāds ir nepieciešams konkrētajā objektā. Metāla dūmvadi arī pieejami par izdevīgām cenām, ja pērk no paša ražotāja. Izdevīgs piedāvājums ir vietējam ražotājam RGJ — http://www.rgj.lv/lat/cenas/.

 

  • Ar apkures iekārtu drīkst darboties tikai pieaugušie

 

Apkures iekārta ir paaugstinātas bīstamības objekts. Tāpēc ar to aizliegts darboties bērniem un jauniešiem, kuri nav sasnieguši atbilstošu vecumu, lai to varētu izdarīt droši un atbildīgi. Tāpat ar apkures iekārtu un uguni nav ieteicams darboties arī tad, ja atrodas alkohola reibumā, jo tad var pieļaut kļūdas gan neuzmanības, gan nevērības dēļ. Ugunsnelaimes, kas izcēlušas neuzraudzītas apkures iekārtas dēļ un alkohola lietošanas laikā ir diezgan bieža parādība, tāpēc šajā jautājumā jābūt ļoti uzmanīgiem. Apkures iekārtas vienmēr kārtīgi jānoslēdz, jāpārliecinās, ka tuvumā nav viegli uzliesmojošu priekšmetu. Ja apkures iekārta ir dzīvojamajās telpās un mājā atrodas arī mazi bērni, tad labāk izveidot nožogojumu ap apkures iekārtu, lai parūpētos par bērnu drošību.