Lai vakars mierīgs — miega rituāli bērniem

Pirmsmiega rituāls ir ļoti svarīgs ikvienam mazulim — gan zīdainim, gan bērnudārzniekam. Par miega rituāla izveidi jādomā jau uzreiz pēc mazuļa piedzimšanas, vērojot viņa vajadzības, dienas ritmu. Protams, ka, mazulim augot, miega rituālā tiek ieviestas korekcijas gan laika, gan darbību ziņā, lai sniegtu bērnam tieši tādu atbalstu pirms miega, kāds viņa vecumā ir vajadzīgs.

Rituāls pirms miega ir ļoti nozīmīgs, jo sniedz drošības sajūtu, veido paredzamību un palīdz labāk iemigt. Rituāla laikā bērns arī saņem vecāku uzmanību un rūpes, komunikāciju, fizisku kontaktu. Tas viss ir ļoti būtiski, lai bērns justos drošībā, būtu apmierinātas viņa emocionālās vajadzības.

Miega rituāla secība un elementi nav akmenī kalti, tos katra ģimene var pielāgot savām vajadzībām, galvenais ir efektivitāte un pozitīvas emocijas. Tomēr, kādi tad ir biežākie miega rituālu elementi, ko vecāki izmanto, lai noliktu gulēt savus bērnus?

  • Mazgāšanās, zobiņu tīrīšana. Tai jābūt obligātai miega rituālu sastāvdaļai. Vislabāk, ja tā ir viena no pirmajām darbībām, jo tā it kā ievada gulētiešanas posmu.
  • Pidžamas uzvilkšana. Tādā veidā bērns fiziski jau gatavojas miegam, pārslēdzas uz sajūtu, ka būs jāiet gultiņā.
  • Pasakas izlasīšana. Pasaka ir viena no bērnu iecienītākajām varkara rituālu daļām, kas ļoti labi palīdz noskaņoties miegam.
  • Miega dziesmiņas. Arī šis ieradums ir izplatīts un iecienīts. Vecāki dziesmiņas dzied paši vai arī izmanto jau ierakstītas. Nereti bērniem ir dažas iemīļotās dziesmiņas, kas vienmēr ir jānoklausās.
  • Pašūpošanās vecākiem klēpī. Jo mazāks bērns, jo vairāk pirms miega viņam ir vēlme pēc fiziskas tuvības ar vecākiem. Bet tas nenozīmē, ka lielākam bērnam to nevajag. Noteikti vajag vismaz iedot buču, noglāstīt galvu pirms miega.
  • Pirmsniega sarunas. Tās bērniem ļoti patīk. It īpaši pirmsskolas un sākumskolas vecumā, kad viņiem ir galvā ļoti daudz informācijas, visa pasaule vaļā, daudz jaunas pieredzes, viņi vēlas to pārrunāt ar vecākiem.
  • Mīļmantiņu ņemšana gultā. Gandrīz visiem bērniem ir kāda miega mantiņa, bez kuras nevar doties gultā. Kādam tas ir tradicionālais lācītis vai kaķītis, citam kāds multfilmu varonis — cūciņa Pepa no multfilmas “Peppa Pig”, poniji no “My Little Pony” un citi.
  • Īpašs novēlējums vai aizsardzības vārdi. Tie ir maģiski vārdi vai buramvārdi, kas izveidojušies bērna un vecāku starpā. Tie ir īpaši un sniedz drošību, paļāvību bērnam.