Kad pieaugušajiem bērniem jāuzņemas rūpes par vecākiem

rūpes par vecākiemVecāku uzdevums un pienākums ir rūpēties par saviem bērniem, kamēr tie pieaug un kļūst patstāvīgi. Vecāku uzdevums ir iemācīt bērniem dzīves prasmes, sociālās normas un kā būt par pilnvērtīgu un atbildīgu sabiedrības locekli. Kad bērni ir sasnieguši šādu vecumu un jau pametuši ģimenes ligzdu, vecāki lepojas ar viņiem. Vēl ir teiciens, ka bērni ir labākā investīcija savā nākotnē un it īpaši vecumdienās, jo kurš gan cits, ja ne bērni, vecumdienās pasniegs ūdens glāzi pie slimības gultas.

Patiesi — pienāk tas brīdis, kad bērniem ir pienākums uzņemties rūpes par saviem vecākiem, kuri pietuvojušies dzīves nogalei, varbūt kļuvuši nevarīgāki, kādu hronisku kaišu nomākti. Viņiem ikdienā nepieciešams gan fizisks, gan emocionāls atbalsts. Kad vecāki ir jau gados un nespēj dzīvot vieni paši, bez līdzcilvēku atbalsta, tad visbiežāk bērni lūdz vecākus pārvākties pie viņiem, jo vienā mājoklī ir vieglāk rūpēties par saviem mīļajiem senioriem.

Vecu cilvēku aprūpe — ne vienmēr tik viegla, kā gribētos

Lai gan vecāki ir paši tuvākie un mīļākie cilvēki, kuru labā jau neko negribētos žēlot, tomēr vecu cilvēku aprūpe prasa daudz spēka — gan fiziski, gan emocionāli. Vecumā cilvēki mēdz piedzīvot dažādas pārmaiņas. Viņu ķermenis var vairs neklausīt, viņu prāts var nebūt tik skaidrs. Viņu emocijas var nebūt tik pozitīvas, kā agrāk. Ne visi seniori var samierināties ar pārmaiņām un sajūtu, ka bērniem viņi tagad ir jāaprūpē.

Vairumā gadījumu šīs rūpes par vecākiem, kuri jau ir cienījamos gados, ir saistītas ar fizisku aprūpi — jāpalīdz paēst, pārvietoties, kādam varbūt arī jārūpējas par higiēnu, ja cilvēks ir ratiņkrēslā vai uz gultas. Tādās situācijās ikdienā ir arī pamperi un to nomaiņa, rūpes par ķermeņa tīrību, barošana, rūpes par drošību un komfortu.

Kā atvieglot vecāku aprūpi

Tomēr ir dažādas iespējas un veidi, kā vecu cilvēku aprūpe var kļūt daudz vieglāka un patīkamāka gan tuviniekiem, gan pašiem aprūpējamajiem.

 

  • Izmantot kopēju un aprūpes iestāžu pakalpojumus

 

Rūpes par vecākiem noteikti var atvieglot profesionālu aprūpes pakalpojumu izmantošana. Var noderēt tādi pakalpojumi kā kopējs vai dienas aprūpes centri, kur var senioru atstāt uz kādu laiku, kamēr bērni dodas darīšanās vai aizbrauc atvaļinājumā uz ārzemēm.

 

  • Dalīt rūpes ar citiem tuviniekiem

 

Noteikti visas rūpes par senioru nav jāuzņemas vienam cilvēkam, jo tas nav viegli. Tāpēc laikus jāvienojas ar tuviniekiem, ka arī citi iesaistīsies aprūpē savu iespēju robežās.

 

  • Izvēlēties kvalitatīvas higiēnas preces

 

Kvalitatīvu higiēnas preču izvēle noteikti būs pareizais lēmums. Vairāk part to varat izlasīt: https://www.tena.lv/rupejoties-par-milotajiem/urina-nesaturesana-un-saistitas-problemas/. TENA ir viens no vadošajiem higiēnas preču ražotājiem šajā segmentā.