Vai jūsu ģimenes zobu kopšanas paradumi ir pietiekami?

blue-bristle-brush-216729

Ja jums jautāju, vai jūs un jūsu ģimenes locekļi tīrāt zobus, tad, visticamāk, ka visi uzrunātie atbildētu apstiprinoši. Tomēr aiz šī vienkāršā jautājumā un vienā vārdā ietveramās atbildes patiesībā slēpjas daudz būtisku nianšu.

Zobu kopšanas paradumu kopums var būt ļoti dažāds. Un ne vienmēr tas ir pareizs un pietiekams, lai varētu apgalvot, ka zobi un mutes dobums saņem visu nepieciešamo aprūpi, kas nodrošina veselīgus zobus ilgtermiņā.

Kādai tad vajadzētu izskatīties zobu kopšanas rutīnai, lai droši varētu teikt, ka jūs labi un pareizi rūpējaties par savu un savas ģimenes locekļu mutes veselību? Esam izveidojuši sarakstu ar būtiskākajiem aspektiem.

Informācija apkopota sadarbībā ar klīniku “Dr. Apines zobārstniecība”, kuras speciālisti strādā ar mūsdienīgākajām metodēm, materiāliem, rūpējas gan par lielajiem, gan mazajiem pacientiem, kā arī radījuši mājīgu ģimenes zobārstniecības atmosfēru.

#1 Zobi jātīra divas reizes dienā

Visi zina, ka zobi ir jātīra divas reizes dienā. Bet vai patiešām to dara? Vai pārāk bieži vakarā negadās aiziet gulēt vai no rīta steigā izskriet no mājas bez zobu iztīrīšanas? Labi, pāris reizes gadā nekādu  milzu ļaunumu nenodarīs, bet, ja šādas situācijas jau kļūst regulāras, tad tas tiešām negatīvi ietekmē zobu un mutes veselību.

Sava ikdiena ir jāsaplāno tā, lai tomēr būtu tās pāris minūtes, ko no rīta un vakarā veltīt zobiem. Un jāsaka — tas tomēr ir ieraduma un audzināšanas jautājums. Vienkārši ir lietas, ko nedrīkst nedarīt.

Ja tiešām ikdienas ritms ir steidzīgs un haotisks, tad vislabāk somiņā vai automašīnā turēt vēl vienu zobu suku un pastu kompaktā izmērā, lai varētu jebkurā vietā un laikā nodrošināt zobiem vajadzīgo kopšanu.

#2 Zobi jātīra pareizi un pietiekami ilgi

Viena lieta ir piespiest sevi tīrīt zobus divas reizes dienā. Bet no tā nebūs lielas jēgas, ja tas netiks darīts pareizi. Svarīgi ievērot pietiekamu zobu tīrīšanas laiku — tām jābūt vismaz 3 minūtēm. To laikā rūpīgi jānotīra visas zobu virsmas un arī mēle. Pēc tam jāizdiego zobu starpas. Jāievēro pareizs zobu tīrīšanas virziens — projām no smaganām, turot birstīti nedaudz ieslīpi.

Lai birstīte teicami darītu savu darbu, tā ir jānomaina ik pēc trijiem mēnešiem.

#3 Jāveido zobiem draudzīgi ikdienas paradumi

Tas ietver dažādus paradumus, kurus sākotnēji nemaz nesasaistām ar zobu veselību, bet tie ir ļoti būtiski:

  • nenašķoties starp ēdienreizēm;
  • izvairīties no saldinātiem dzērieniem;
  • ēst vairāk dārzeņu un augļu;
  • nesmēķēt.

#4 Vismaz reizi gadā pie zobu higiēnista un zobārsta

Visiem ģimenes locekļiem, neskatoties uz viņu vecumu un zobu stāvokli, vismaz reizi gadā jādodas uz profilaktiskām vizītēm gan pie zobu higiēnista, gan zobārsta. Tas ļaus izvairīties no nopietnām problēmām mutē.

#5 Vecāki ir atbildīgi par bērnu zobiem
Vecākiem jāuzņemas pilna atbildība par bērnu zobiem. Tie ir pareizi jākopj jau no paša pirmā zobiņa, laikus jālabo, jāved bērni pie higiēnista un zobārsta. Līdz 9 gadu vecumam vecākiem bērna zobi ir jāpārtīra. Tāpat jāseko bērnu uztura paradumiem, lai tie nekaitētu zobu veselībai.