Jutīgs gremošanas trakts – īpatnība vai tomēr risināma problēma?

abdomen-casual-close-up-1415554

Būtu grūti atrast tādu cilvēku, kurš apgalvotu, ka nekad nav izjutis gremošanas sistēmas diskomfortu. Ar to periodiski un īslaicīgi sastopas ikviens, jo tās var būt sekas dažādiem faktoriem – nevēlamiem ēšanas paradumiem, steigai maltīšu laikā, jutībai pret kādiem produktiem utt. Tomēr šādi īslaicīgi nepatīkami gremošanas sistēmas traucējumi ir novēršami ar bezrecepšu medikamentiem un izmaiņām savā dzīvesveidā.

Bet ir arī tādi cilvēki, kuri ar gremošanas trakta problēmām sadzīvo visu laiku, tā ir daļa no viņu ikdienas, ar ko vienmēr jārēķinās. Jutīgs gremošanas trakts var būt īsta sodība un lāsts, jo tas patiešām var ietekmēt dzīves kvalitāti. Jautājums ir par to, vai tā ir nolemtība, ar ko samierināties un kurai pielāgoties, vai arī tomēr iespējams rast risinājumus, kas ļautu uzlabot dzīves kvalitāti?

Kuņģa dedzināšana un sāpes vēderā kā ikdiena

Arī es ilgus gadus dzīvoju, domājot, ka mana jutība pret ēdienu un kuņģa problēmas ir vienkārši tāda īpatnība, ar ko man jāsamierinās un kam jāpielāgojas. Biju par to runājusi ar ģimenes ārstu, bet pēc viņa teiktā man nekas nekaitot, esot vien jutīgs gremošanas trakts. Viņš rekomendēja izvairīties no asa un smaga ēdiena, atteikties no dažiem produktiem. Un tā es arī ilgi dzīvoju, vienmēr domājot, vai kumoss, ko lieku mutē, atkal neizsauks nepatīkamu sāpju lēkmi kuņģī.

Tomēr vēlāk, kad šie simptomi sāka progresēt un man patiešām traucēt, sapratu, ka tas nav normāli un ir jāmeklē atbildes. Kaut kāds cēlonis tam taču ir? Tāpēc pati pieteicos pie speciālistiem, kas atbild tieši par gremošanas sistēmu, lai saņemtu specifiskāku konsultāciju. Pēc vizītes pie gastroenterologa mani nosūtīja un vairākiem izmeklējumiem. Bija jāveic arī endoskopija. Tā bija augšējā endoskopija, kas izmeklē barības vadu, kuņģi, divpadsmitpirkstu zarnu. Endoskopija ārstam deva daudz noderīgas informācijas, lai saprastu, kas ar mani nav kārtībā. Lai gan sākumā endoskopija mani nedaudz biedēja, procedūra noritēja salīdzinoši labi, nejutu milzīgu diskomfortu, jo pirms tam saņēmu nomierinošus medikamentus.

Mūsdienu medicīna var uzlabot dzīves kvalitāti

Pēc endoskopijas ārsts veica vēl dažus izmeklējumus, lai precizētu iegūto informāciju. Neiedziļinoties detaļās, secinājums bija tāds, ka viena vaina bija tā, ka aizkuņģa dziedzeris nestrādā pietiekami labi, kas rada sāpes paribē, kā arī ir vēl kāda problēma, ko var novērst ar vienkāršu mazinvazīvu operāciju. Kā arī man vajadzēja uzsākt lietot medikamentus. Pēc tam, kad bija paveikts viss ārsta norādītais, es jau pēc dažiem mēnešiem vairs neizjutu nekādus gremošanas sistēmas traucējumus. Man tas šķita kā brīnums. Nevarēju saprast, kāpēc tik ilgi ar to samierinājos un ātrāk nevērsos pie speciālistiem, jo samērā ātri ieguvu atbildes un varēju uzlabot savu dzīves kvalitāti.

Kā palīdzēt savai gremošanas sistēmai

Pēc sarunām ar ārstiem es vēlreiz guvu apstiprinājumu tam, ka cilvēka gremošanas sistēma ir viena no jutīgākajām visā organismā. Tā samērā ātri reaģē un neveselīgu uzturu, kaitīgajiem ieradumiem, stresu un nogurumu. Tie ir visi tie faktori, ar kuriem mūsdienu steidzīgajā laikmetā sastopas ļoti daudz cilvēku. Ir jāpieliek apzinātas pūles, lai sakārtotu savu ikdienu un dzīves ritmu, izvairītos no gremošanas sistēmas traucējumiem.

Kas būtu ikdienā jāievēro, lai saudzētu savu gremošanas sistēmu?

  • Jāēd nelielas un regulāras maltītes.
  • Jāsamazina cepta, smaga un stipra ēdiena īpatsvars uzturā.
  • Nedrīkst pārēsties un ēst steigā.
  • Vislabāk atteikties no alkohola un cigaretēm.
  • Ēdienkartes pamatā jābūt dārzeņiem, augļiem, sezonālam un svaigam, pašu gatavotam ēdienam, kurā nav pārāk daudz sāls un cukura.
  • Jāievēro miega un atpūtas režīms, pietiekami jākustas un jāuzņem ūdens, lai veicinātu gremošanas procesus.
  • Pēc iespējas jāsamazina stresa daudzums savā ikdienā.